Czy wiesz, że słowo „zainteresowanie” oznacza, że dana osoba z własnego wyboru koncentruje swoja uwagę na jakąś czynność lub obiekt, a w zamian zyskuje z tego tytułu korzyść dla siebie? Może być to korzyść emocjonalna (np. zadowolenie, radość), twórcza (prowadzi do stworzenia jakiegoś dobra, np. namalowanie obrazu), relacyjna (współpracę z innymi i czerpanie satysfakcji z interakcji i kontaktu z ludźmi).
Prócz korzyści, zainteresowania odrywają również ważną rolę w procesie poszukiwania pracy. Wiele osób z niepełnosprawnościami umieszcza w CV informacje o swoich zainteresowaniach. Dzięki temu pokazują, że oprócz doświadczenia zawodowego mają nie tylko życie pozazawodowe oraz inne wartościowe kompetencje, które mogą być kluczowe i niezbędne w rozwoju kariery.
Przeanalizowałam setki CV osób z niepełnosprawnościami i na ich podstawie przygotowałam dla Ciebie listę 10 kompetencji, które kandydaci sprytnie umieszczają w rubryce z zainteresowaniami.
Zainteresowania w CV, które ujawnią, że radzisz sobie ze stresem.
Stres jest obecny w życiu każdego człowieka niezależnie od wieku i stylu życia. Stresor, to inaczej bodziec, który wywołuje reakcję stresową. Radzenie sobie ze stresem pozwala uniknąć wypalenia zawodowego i trudności w obszarze zdrowia psychicznego, a także wpływa kojąco na organizm.
Są osoby, które na stanowiskach wymagających umiejętności realizowania zadań pod wpływem stresu czują się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Inni z kolei potrzebują spokoju, powtarzalnego zakresu obowiązków, pracy z jak najmniejszą ilością stresorów. Jeśli aplikujesz na stanowisko, które jest związane z presją i stresem, koniecznie pokaż nie tylko otwartość do pracy w takich warunkach, ale również, że potrafisz zapanować nad sobą w stresujących momentach.
Oto przykładowe zainteresowania w CV, dzięki którym kandydaci pokazują, że znają skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem:
- joga,
- medytacja,
- rysowanie,
- modelarstwo,
- śpiewanie,
- rozwój duchowy,
- pielęgnacja roślin.
Zainteresowania w CV, które ujawnią, że masz talent strategiczny, analityczny i myślisz w sposób logiczny.
Niektóre stanowiska wymagają od kandydata: skrupulatności, dokładności, precyzji, planowania, trzymania się procedur i umiejętności szukania rozwiązań. Jeżeli aplikujesz na takie stanowisko i posiadasz te cechy, koniecznie podkreśl je w CV. Osoby z niepełnosprawnościami, które aplikują na stanowiska wymagające tych kompetencji podają, że do ich hobby należą:
- gry strategiczne,
- zagadki kryminalne,
- przepisy i administracja,
- kostka Rubika,
- cyberbezpieczeństwo,
- programowanie.
Jakie zainteresowania w CV świadczą, że potrafisz pracować w zespole?
Umiejętność pracy w zespole przekłada się na efekty wspólnej pracy oraz na jej jakość. Aplikujesz na stanowisko, które wymaga częstych interakcji i współpracy z ludźmi: osobistej, pisemnej, mailowej, telefonicznej, online? Osoby z niepełnosprawnościami w swoim CV wspominają o takich zainteresowaniach jak:
- sporty drużynowe (np. koszykówka, siatkówka, rugby),
- organizacja (np. wesela, imprez okolicznościowych, podróży),
- przynależność do klubu pasjonatów (np. malarstwa, rękodzieła, brydża, kręgli).
Umiejętność pracy w zespole jest szczególnie ważna wtedy, gdy ubiegasz się o pracę zdalną. To wymaga komunikowania się za pomocą różnych narzędzi. Podczas procesu rekrutacji warto również podkreślić znajomość różnorodnych narzędzi do komunikacji zespołowej on-line.
Zainteresowania w CV, dzięki którym pokażesz, że wyróżnia cię odwaga i szybkość w działaniu.
Niektóre stanowiska pracy wymagają, aby kandydat potrafił szybko reagować na pojawiające się sytuacje, był samodzielny i odważny w podejmowaniu decyzji. Osoby z niepełnosprawnościami, które szukają pracy wymagającej takich umiejętności podkreślają w CV swój temperament i dynamiczną osobowość poprzez następujące zainteresowania (kilka przykładów):
- gry zręcznościowe
- pokonywanie barier architektonicznych w swoim mieście 🙂
- sport
- gotowanie
- turystyka
Jakie zainteresowania świadczą, że jesteś kreatywny?
Na stanowiskach, które wymagają innowacyjnego, nieszablonowego myślenia warto podkreślić swoją kreatywność. Jest to istotne, zwłaszcza gdy zakres obowiązków będzie związany z wymyślaniem i tworzeniem. Osoby z niepełnosprawnościami podkreślają swoją kreatywność dzięki takim zainteresowaniom jak:
- projektowanie (np. mebli, wnętrz),
- pisanie tekstów,
- rękodzieło,
- tworzenie muzyki,
- obróbka materiałów graficznych (np. zdjęć, filmów).
Jakie zainteresowania świadczą, że kandydat jest empatyczny i opanowany?
Cechy te są przydatne na stanowiskach, które wymagają częstych interakcji z ludźmi, pracy z obiekcjami, obsługa klienta. Jeżeli stanowisko, o które się ubiegasz, będzie związane z pracą z ludźmi lub obsługą klienta wzmocnij w CV swój wizerunek poprzez dodanie zainteresowań, które zobrazują Twoją wrażliwość i opanowanie – oto przykłady:
- gra na instrumentach,
- wolontariat i aktywność społeczna,
- udział w akcjach charytatywnych,
- fotografia,
- pisanie wierszy,
- naprawianie zabawek.
Zainteresowania w CV, które świadczą, że wyróżnia Cię dokładność i precyzja.
Kiedy warto podkreślić w CV dokładność i precyzję? Twoje stanowisko będzie związane z wykonywaniem prac wymagających staranności i dbałości o szczegóły? Koniecznie wzmocnij w CV swój wizerunek poprzez dodanie zainteresowań, które zobrazują Twoją dokładność i precyzję. Zastanawiasz się jakie zainteresowania to wyrażają? Oto kilka przykładów:
- rękodzieło,
- rzeźbiarstwo,
- malarstwo,
- rysowanie,
- taniec towarzyski,
- naprawa zabawek,
- robienie makijażu,
- robienie tatuaży.
Zainteresowania w CV, które pokażą, że wyróżnia Cię otwartość na nowe rozwiązania i zmiany.
Kiedy warto podkreślić w CV otwartość na nowe rozwiązania i zmiany? Aplikujesz na stanowisko, na którym zadania będą mocno zróżnicowane? Trudno przewidzieć, kiedy przyjdzie Ci zmierzyć się z nowym projektem lub zadaniami, których wcześniej nie wykonywałeś? Wzmocnij w CV swój wizerunek odpowiednimi zainteresowaniami – oto moje propozycje:
- nowinki techniczne,
- ekologia,
- testowanie urządzeń i nowych gadżetów pojawiających się na rynku,
- udział w ciekawych projektach, szkoleniach.
Zainteresowania w CV, które zobrazują Twoją otwartość do pracy w środowisku międzykulturowym.
Kiedy warto podkreślić w CV otwartość do pracy w środowisku międzykulturowym? Aplikujesz do firmy, w której pracują ludzie z innych krajów i kultur? W Twojej codziennej pracy będziesz komunikować się w obcym języku? Wzmocnij w CV otwartość do pracy w środowisku międzykulturowym odpowiednimi zainteresowaniami!
- oglądanie programów o tematyce podróżniczej,
- zainteresowanie innymi kulturami,
- kontakt z osobami porozumiewającymi się w innym języku, nauka obcych języków.
Zainteresowania w CV, które pokażą, że potrafisz zarządzać budżetem i oszczędzać.
- Kiedy warto podkreślić w CV umiejętność zarządzania budżetem i oszczędzania? Masz ścisły umysł? Jesteś łowcą okazji? Odczytywanie i rozumienie instrukcji oraz wyjaśnianie ich logicznego sensu to dla Ciebie łatwizna? Do Twoich zadań będzie należało robienie zakupów firmowych? Potrafisz zaoszczędzić pieniądze i mądrze gospodarować finansami? Wykorzystaj to do wzmocnienia swojego wizerunku dzięki zainteresowaniom: matematyka i ekonomia,
- zarządzanie budżetem domowym.